Stort tack till Jan Gustafsson och hela Naturpassgruppen som startat och f.n. genomför motionsorientering i Kränglanskogen, helt i syfte att öka och sprida orienteringsintresset. (Vi behöver hela tiden bli fler!)
Tack Ulf Pihlblad och 60+gänget! Ulf har enträget under lång tid hävdat att klubben måste genomföra våra veterantävlingsuppdrag med Sport Ident.Efter utbildning(under mars) ledd av klubbens IT-mäster Lars-Göran Karlsson, genomföredes igår vår första Veterantävling med Sport Ident Strongt! Tack även till markagruppen i klubbstugan.
Hej vi är anmälda till Närkedubbeln och kommer med husbilar till tävlingen. Kan man stå där över helgen, som vanligt?
Bengt- Ja, tyvärr har vi haft en skadedrabbad tid. På tjejsidan är Beata, Josefin och Linnea skadade och deltog inte i damkavlen. Eva G var dessutom sjuk.På herrsidan är Martin på väg tillbaka efter skada och sprang inte. Vi gläds åt att ungdomarna överraskade positivt på ungdomskavlen och siktar framåt mot Jukkola!
Tack Viktor!Ok jag förstår.Men hur är läget med våra löpare?Jag saknar flera namn så tävlingarna.År många skadade?mvhBengt L
Ikväll är det provlöpning i Filipshyttan.ALLA behövs! Bra banor i utmanande terrängVi sesPär
Klubbafton med intervaller i form av tennis-OL. Vi samlas 18.00 på klubbstugan och värmer upp gemensamt till starten. OL-skor eller joggingskor anpassade för terräng då det är i skog vi springer.Ses Imorgon!
Bengt>> Herrarnas andra lag sprang bara första sträckan genom Hasse Melin och därefter fanns inga fler löpare. Så laget kom bara en sträcka pga. brist på löpare.
Grattis Maria, Carl och Jossan till fina prestationer på dagens skol-DM!
Som supporter lyssnar jag på vebben på 10-mila.Liksom jag för ett tag sedan, lyssnade påHundraåringen som klev ut genom ett fönster och försvann. Jag undrar bara vart herrarnas andra lag tog vägen De fanns ju med från start,men i resultaten har de försvunnit.
Följ vår landslagslöpareMartin Regborn påInstagram